Erasmus+ akreditacija

Agencija za mobilnost i programe EU prihvatila je našu projektnu prijavu i
DV Cvit Mediterana dodijelila Erasmus+
akreditaciju u području odgoja i općeg obrazovanja.
   

Dodijeljena akreditacija omogućava olakšan pristup projektima u okviru Ključne aktivnosti 1 (KA1) u novom programskom razdoblju Erasmus+ 2021. – 2027., kroz koje se planiraju i financiraju obrazovanje i stručna osposobljavanja djelatnika, kao i jačanje europske dimenzije poučavanja i učenja.
Kao dio projektne prijave bilo je potrebno izraditi i priložiti dugoročni plan aktivnosti unutar Erasmusa+ kojima će ostvariti ključne potrebe ustanove. Područja koja smo izdvojili kao bitna za razvoj kvalitetne prakse u našem vrtiću su:

1. Horizontalno i vertikalno umrežavanje – sustavi i podsustavi koji olakšavaju prijelaze djece iz predškolske ustanove u osnovnu školu

2. Osnaživanje odgajatelja 21. stoljeća – digitalno opismenjavanje

3. Razvoj mekih vještina profesionalaca u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju u svrhu prevladavanja izazova različitosti

 
U prvoj godini programa planirano je 11 mobilnosti kojima ćemo ciljano unapređivati vještine odgojno-obrazovnih djelatnika naše ustanove, a koje će se realizirati kroz 7 strukturiranih tečajeva i 4 aktivnosti promatranja rada u zemljama Europske unije, čije prakse smatramo kvalitetnima i iz kojih možemo učiti.

Prva mobilnost ostvarena u sklopu Erasmus+ akreditacije DV Cvit Mediterana odvila se od 13. do 19. listopada 2024. godine. Naše kolegice, odgojiteljica Ana Juračić i logopedinja Lucija Kuvačić, pohađale su dva različita strukturirana tečaja na otoku Tenerife, Španjolska.

Ana je uspješno završila tečaj “Soft Skills and Emotional Intelligence for teachers and education staff”, a Lucija tečaj “Effective Communication skills and Public Speaking for teachers and education staff”, na kojima su unaprijedile vještine emocionalne inteligencije, komunikacije, rada u timu i druge “meke vještine”(soft skills) koje su dio ključnih kompetencija koje pojedinac treba imati prema Europskom referentnom okviru. Ovi su tečajevi omogućili polaznicima da poboljšaju svoje meke vještine kao što su rad u multikulturalnom okruženju, upravljanje timom, izražavanje i prepoznavanje emocija, pronalaženje vlastitog stila vođenja, odgovorno upravljanje sukobima, održavanje atraktivnih javnih govora i uvježbavanje asertivne komunikacije.

Za vrijeme svoje mobilnosti bile su veoma aktivne pa su uz brojne edukativne aktivnosti pronašle vremena i za istraživanje kulturnih i prirodnih vrednota otoka, poput gradova Puerto de la Cruz, La Orotava, La Laguna, Parka prirode Anaga, uspona na vulkan unutar Nacionalnog parka El Teide i za druženje sa svojim Erasmus kolegama. Svoje su dojmove podijelile putem dva Zoom sastanka s ostalim „Erasmusovkama”, svoje najdraže trenutke mobilnosti na Tenerifima sažele su u nekoliko fotografija, a svoja znanja planiraju podijeliti putem diseminacija unutar i van Ustanove.