EU aktivnosti odgojitelji – 20.04.-24.04.2020.
Dragi roditelji,
u nastavku Vam dostavljamo materijale za period od 20.04.2020. do 24.04.2020. godine koje su pripremile odgojiteljice angažirane na EU projektu naziva ‘Vrtić po mjeri suvremene obitelji 2’ (UP.02.2.2.08.0016) u sklopu svojih programa – produljeni program, smjenski program i inkluzija uz napomenu da su ovo samo prijedlozi što u ovoj izvanrednoj situaciji pandemije Covid-19 možete svakodnevno raditi s djecom u svojim domovima i pri tom se dobro zabaviti.
Zapamtite, nemojte djecu prisiljavati da sudjeluju ako to ne žele, a ako žele, to treba biti u opuštenoj i veseloj atmosferi jer djeca uče kroz igru i zabavu. Nikako nemojte aktivnosti raditi umjesto djece, već im budite potpora i pomoć.
Također, molimo Vas da sačuvate dječje uratke, jer nam je želja da nakon povratka u naše vrtićke objekte organiziramo zajedničku izložbu. Radove možete fotografirati i poslati na našu e-mail adresu euprojekti.dvcm@gmail.com te ih možemo uz Vašu suglasnost objaviti na našoj web stranici.
EDUKATIVNA SLIKOVNICA ‘ZAPELI ZAJEDNO’
Osječka psihologinja Ida Marinić napisala je i ilustrirala slikovnicu ‘Zapeli zajedno’ koja govori o aktualnom problemu koji je zahvatio cijeli svijet-virusu koji nam je svima poremetio svakodnevicu i uobičajene navike. Slikovnica nam govorio i o tome kako se slagati sa svojom obitelji i svijetom općenito dok smo zaglavljeni jedni s drugima u ovim čudim vremenima. U ovoj slikovnici se kroz priču, slike i pitanjima vođen razgovor na nenametljiv način opisuje važnost međusobnog razumijevanja i odgovornosti. Pitanja pomažu djetetu da razjasni situaciju u kojoj se nalazimo i da iz nje izvuče najbolje.
Link: https://www.rijeka.hr/wp-content/uploads/2020/04/Slikovnica-Zapeli-zajedno.pdf
Aktivnost: Likovna aktivnost – idemo nacrtati što nam se svidjelo kroz slikovnicu ili što nam se nije svidjelo, možete potaknuti djecu različitim stvarima za crtanje (uljne pastele, bojice, flomastere, krede…) da nacrtaju što radi njihova obitelj dok su ‘zaglavljeni’ kod kuće kao Una i Teo sa svojom obitelji. Iznenadit ćete se kada vidite kako vaše dijete doživljava trenutnu situaciju u svijetu. Prepustite se idejama svoje djece i zajedno uživajte.
RAZVOJNE IGRE ZA DJECU
Sada je pravo vrijeme za još bolje povezivanje sa svojom djecom. Na koji način…IGROM!
Igra je djeci najbolji i najprirodniji način učenja. Potičite svoju djecu na aktivnosti primjerene njihovoj dobi i sposobnostima jer su one tek tada stimulativne i poticajne za dijete, istovremeno uvažavajući interese djeteta.
Ne zaboravite da do sada nije nužno negativna. Dopustite svom djetetu da mu nekada bude i dosadno jer će tako početi smišljati načine kako da se igra, potaknut će se razvoj mašte i kreativnosti.
- TOPLO – HLADNO
Sjećate li se ove igre?! Ponekad su jednostavne igre najzabavnije.
Sakrijte veću igračku na neko očito, a opet skriveno mjesto i krenite zajedno u potragu za njom, poslije prvog puta neka dijete proba samo. Što je dijete bliže igrački to je toplije, što je dalje to je hladnije.
Uz ovu aktivnost vježba se strpljenje, orijentacija, aktivno slušanje, ali se razvija i spoznaja jer iako nešto ne vidimo to ne znači da nije tu.
- HOKI-POKI – igra za poticanje predmatematičkih vještina.
Prostorna orijentacija je važna za razumijevanje geometrije. Ima dosta pjesmica i igara koje zahtijevaju da dijete pronađe nešto što je “ispod ili iznad”, pokaže lijevu lili desnu ruku, sakrije se iza, ispod, gore, dolje…
Link: https://www.youtube.com/watch?v=LmQtdquhWnk&feature=youtu.be
- SJENE NA ZIDU – kreativna igra stvaranja
Potreban je prazan, dobro osvijetljen zid i puno, puno mašte, a rezultat može biti zabavna i kreativna igra dodatno obogaćena izmišljanjem novih likova i priča vezanih uz njih. Možete je igrati pred spavanje. Ugasite svijetlo i upalite lampu. Mašite, pravite figure od šaka i prstića, pokušajte napraviti neku životinju zajedno. Dijete može pokušati napraviti neku figuru, a vi pogađajte…
- LEDENE KOCKE – razvijanje vizualne percepcije
Pomiješajte vodu i boju za kolače (plava, crvena, žuta) ako nemate tih boja može i malo tempere. Stavite u držač za led, zamrznite. Kada se zamrznu, stavite 2 plave i 2 crvene u jednu kesu za zamrzivač, u drugu stavite 2 žute i 2 plave, u treću stavite 2 crvene i dvi žute kocke leda i zatvorite kese. Ako vam kesice nisu sa zip zatvaračem, možete dodatno zalijepiti selotejpom da izbjegnemo curenje vode. Mlađa djeca će uživati u igri s kockicama, a starija će uočiti promjene boja – dvije boje daju treću boju.
- OGLEDALCE, ŠTO RADIM – igra za razvoj koncentracije i pažnje
Roditelj i dijete sjede jedno nasuprot drugoga. Roditelj ima ulogu voditelja, a dijete ga slijedi.
Roditelj izgovara nekoliko veselih riječi i pritom čini određene pokrete, koje dijete treba ponoviti, redoslijedom kojim je to učinio i roditelj. Igra potiče pažnju i razvija osjećaj kontrole tijela.
- ČETIRI KVADRATA – dramska vježba
Na podu prostorije označite veliki kvadrat podijeljen na četiri manja kvadrata (npr. krep trakom). U svaki kvadrat stavite sliku jedne domaće životinje (crtež, slika). Igrači se kreću lagano oko kvadrata. Jedan igrač oponaša neku od životinja. Igrači moraju stati u kvadrat životinje kojoj pripada glasanje (ako imate dovoljno prostora možete oponašati i kretanje životinja). Da bi igra bila zabavnija možete oponašati životinju koje nema u kvadratu.
Slike se mogu mijenjati unedogled…
DAN PLANETA ZEMLJE
Ovaj tjedan 22.04. obilježavamo Dan planeta Zemlje. Svijest o važnosti očuvanja Zemlje kod djece možemo razviti i kroz razno razne zabavne aktivnosti.
Kako djecu ekološki osvijestiti kroz zabavne aktivnosti?!
Aktivnost 1: Napravite planet Zemlju – nacrtajte našu kuglu.
Materijali za aktivnost: papirnati tanjuri za kolače, karton, flomasteri, bojice, pastele, tempere, vodene boje, kolaž papir, A 4 papir…
Plastelin je također uvijek dobro i zabavno rješenje. Neka dijete izabere!
Aktivnost 2: Drvo od različitog materijala.
Materijali za ekološki osviješteno drvo: kartonska tuba (najbolje od kuhinjskog papira), novine, magazini, reklamni leci ili bilo koji drugi papir, plastična čašica od jogurta, nekoliko kamenčića, ljepilo, škare.
Stvaranje drva od papira kroz nekoliko koraka:
- Proučite različite vrste drveća s djetetom. Pomognite mu odabrati koje ćete izraditi (ako je manje dijete sve će na kraju izgledati kao odabrano drvo)
- Izrežite papir od novina i časopisa koji će predstavljati grane i lišće
- Zalijepite grane od papira na kartonsku tubu ljepilom i stavite sa strane da se osuši
- Posadite drvo u plastičnu čašu i zatrpajte ga kamenčićima
- Izvadite vodene bojice i obojite drvo
Aktivnost 3: Posadite biljku s djetetom.
Za ovu aktivnost nije Vam potreban vrt ni dvorište. Djeca mogu uzgajati i brinuti o biljkama i na balkonu pa čak i na prozorskoj dasci u stanu u običnoj teglici za cvijeće. Ako nemate teglicu dobro će poslužiti za sadnju biljaka plastična boca za vodu koju možete prepoloviti škarama ili nožem. Zajedno s djetetom napunite je zemljom te u nju stavite sjeme nekog povrća ili cvijeća. Vaše dijete će imati obavezu svakodnevno zalijevati i brinuti se oko biljke. Djeci treba objasniti da su biljke žive te da rastu i na koji će način i s kojom količinom vode zalijevati. Ako biljke posadite u plastičnu bocu svakako bi trebali osigurati drenažu i na plastici napraviti rupice, jer će inače biljke brzo uvenuti. Najbolje bi bilo djetetu dozvoliti da samo uzme vodu i zalijeva!
Dijete će se osjetiti važnim što ste mu povjerili tako veliki zadatak i pri tom imali povjerenja u njega. Tako se stječe i razvija odgovornost, samostalnost, samopoštovanje. U isto vrijeme njemu je to jako zanimljiva igra i to još s vodom!!
EDUKATIVNA SLIKOVNICA ‘KAKO JE ŠUMA DOBILA MOST’
Slikovnica ima cilj upoznati djecu sa šumama i njihovom ekološkom važnošću, prikazati zašto su šumska staništa ugrožena i kako ih možemo očuvati. Djeca vole odlaziti u šumu i jednostavno biti dio tog sklada. Šuma kao prirodno stanište mami djecu na aktivnost i potiče njihovu znatiželju.
Očuvajmo kod djece pozitivan odnos s prirodom, ali i prema njoj. Zajedno uživajmo u prirodi istražujmo ju i čuvajmo!
Aktivnost 1: Detektivska igra ‘Tko je prošao šumom’
Za igru su vam potrebne otisnute fotografije različitih životinja i njihovih otisaka na vlažnoj zemlji ili u snijegu. Porazbacajte fotografije životinja i otisaka po podu i dajte djeci da sama odluče koji otisak pripada kojoj životinji.
Zajedno raspravite razlike u otiscima s obzirom na veličinu, težinu životinje i građe stopala. I za kraj aktivnosti djeca mogu napraviti i proučiti svoje otiske stopala.
Aktivnost 2: Pitajmo i odgovarajmo – o važnosti stabala.
Neki od odgovora su da nam pružaju materijal za gradnju raznih stvari, pružaju nam hladovinu, ali i kisik koji udišemo. Ispričajte djeci kako nastaju stabla, od sjemenke do odraslog drveta…
Aktivnost 3: Istraživačka aktivnost (eksperiment) – ‘Kisele kiše’
U priči se spominju kisele kiše kao jedan od čimbenika ugroženosti šumskih ekosustava. Kisele kiše su padaline zagađene raznim kemijskim spojevima. Glavnu odgovornost za opterećenja uzrokovana kiselim kišama snose termoelektrane, dim iz kućanstava i ispušni plinovi u prometu.
Materijal potreban za eksperiment:
- Limunska ili octena kiselina, voda, komadić krede, kuhinjska vaga
Tijek eksperimenta:
Prvo s djecom izvažite komadić krede i zapišite težinu. Nakon toga počnite kapati malo kiseline na kredu, ona bi se trebala početi i pjeniti. Tu dolazi do reakcije kiseline i karbonata, pri čemu se oslobađa ugljikov-monoksid (mjehurići koji se vide tijekom reakcije), karbonatna sol i voda. Nakon nekog vremena posušite komadić krede papirnatim ubrusom i ponovno ga izvažite te zapišite novu težinu.
Je li kreda sada lakša ili teža?!
Pogledajte je li se kvaliteta krede polivene kiselinom razlikuje od krede koja nije imala doticaja s kiselinom.
Isti postupak ponovite s običnom vodom. Da li tu dolazi do promjena težine?!
Objasnite djeci da kisele kiše imaju isti takav učinak i na biljke, koru drveća, drveće, razne građevine…
TERAPEUTSKA PRIČA ‘LEPTIR’ (SUSAN PERROW)
U izvedbi pedagoške dramaturginje Jasmine Žiljak-Ilinčić (Kreativno-edukativni studio – Kries).
Terapeutske priče sadržavaju važnu psihološku poruku koja nam pomaže da uz pomoć mašte dopremo u unutarnji svijet djeteta, odnosno služe kao ulaznica u njegov unutarnji svijet.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=7x-ac199vyA
Aktivnost 1: Prijedlog za kreativnu lutkarsku aktivnost
Susan predlaže lutkarsku igru. Obična zelena krpa preko koljena pripovjedača (kao vrt) i lutkice (što imate kod kuće iskoristite) mogu ovu priču učiniti još šarenijom i veselijom. U krilo u naborima tkanine možete skriti nekoliko lutkica gusjenice (novih i sve većih) budući da je na početku priče gusjenica jako mala, a onda postaje sve veća i veća…
Stvarajte, maštajte kako god poželite…
Aktivnost 2: Prijedlog za likovnu aktivnost – izrada gusjenice i leptira od papira
Potreban materijal:
- A4 papir x 2, flomasteri ili bojice, škare, ljepilo, selotejp, ravnalo, komad kartona
Dodatne ideje:
PJEVANJE I RECITIRANJE
Pjevanjem i recitiranjem pjesme se lakše pamte i uče, a na taj način djeca razvijaju osjećaj za ritam jezika, fonematski sluh, intonaciju, usvajaju pravilan izgovor, obogaćuju vokabular, usvajaju sintaksu i morfologiju jezika. Djeca vole pjesmice, ritam i ponavljanja. Istraživanja su pokazala da djeca koja su češće izložena pjesmicama imaju bolje govorno-jezične sposobnosti, bogatiji vokabular te su polaskom u školu uspješniji u vještinama čitanja i pisanja. Recitirajte s djecom zajedno!
SLON
JA SAM SLON,
(prstom pokazujte na sebe)
VELIK KAO KAMION,
(raširite ruke u znak veliki)
IMAM SURLU,
(napravite s rukom surlu)
KLJOVE,
(s obje ruke napravite kljove)
UŠI,
(rukama dodirnite svoje uši)
I KAD HODAM SVE SE RUŠI,
(hodajte u krug)
LUPAM,
(lupajte nogama)
STUPAM,
(stupajte nogama)
HODAM JA,
(hodajte u krug)
NAJVEĆI SAM SLON BAŠ JA.
(raširite ruke u znak veliki i pokažite prstom na sebe)
KAD PROLJEĆE DOSKAKUĆE
KAD PROLJEĆE DOSKAKUĆE,
TADA IZNAD NAŠE KUĆE,
LEPRŠAJU PRVE LASTE,
MLADA TRAVA BRZO RASTE,
A IZ KUĆE TRČI VESNA,
POSTALA JOJ SOBA TIJESNA!
MALA VISIBABA
NA MEKANOJ TRAVICI,
VESELO SE SMIJE,
ZELENA JOJ KAPICA,
A CURICA NIJE.
SPUSTILA JE GLAVICU,
JER SE VJETRA BOJI,
TO JE MALA VISIBABA,
ŠTO U POLJU STOJI!
LJUBIČICA
LJUBIČICE, LJUBIČICE,
POKAŽI MI LICE,
JESI LI PLAVA ILI BIJELA,
POKAŽI SE CIJELA!
A KOME ĆEŠ ME BRATI,
MAMI ILI TATI?
MALO MAMI, MALO TATI,
MALO BAKI DATI!
DODATNE AKTIVNOSTI
Neka dijete izabere aktivnosti koje mu se najviše sviđaju, a roditelji mogu biti pomagači:
- Vrijeme je za čišćenje, nije važno samo prati ruke, već i igračke. Predlažemo da napravite kupku za sve svoje plastične igračke.
- Izrada torte! Pomozite oko pravljenja torte ili kolača. Budite zaduženi za dekoraciju.
- Napravite svakom članu obitelji čestitku tako da im napišete/nacrtate poruku.
- Dan slagalica – pronađite najveću slagalicu koju imate kod kuće i krenite sa slaganjem.
- Napravite tvrđavu od stolica i pokrivača i prelistajte slikovnicu u njoj.
- Napravite papirnate avione, organizirajte obiteljsko natjecanje čiji avion leti dalje i duže.
- Napišite svoju priču, a zatim je ilustrirajte.
- Pustite glazbu i smislite svoj ples.
- U posudu za led stavite malo vode i tempere (boje po želji). Kada se zamrznu, započnite s ledenim crtanjem.
Download
www.strukturnifondovi.hr | www.esf.hr