EU aktivnosti pedagog – 30.03.-03.04.2020.
Dragi roditelji,
u nastavku Vam dostavljamo materijale/aktivnosti za period od 30.03.2020.. do 03.04.2020. godine koje je pripremila pedagoginja angažirana na EU projektu naziva ‘Vrtić po mjeri suvremene obitelji 2’ (UP.02.2.2.08.0016) u sklopu organizacije produljenog/smjenskog programa u ustanovi Grad Split, DV Cvit Mediterana.
U ovim iznimnim životnim okolnostima nastojimo Vam i dalje biti na raspolaganju u svakom trenutku, kao stalna podrška i kao partneri u odgojno – obrazovnom procesu. Ono što je važno za djecu ali i svih nas zajedno je nastaviti održavati određenu strukturu unutar svakodnevnice, jer život se nastavlja.
Djetinjstvo je posebno osjetljivo životno razdoblje u kojemu ‘sitnice’ znače mnogo, u kojem ‘sitnice’ otvaraju sve one ključne puteve daljnjih djelovanja. U ovakvim okolnostima djeca osjećaju sve te sitne promjene, sve one neugodne emocije s kojima se mi nosimo, iako nemaju našu sposobnost racionalizacije i sagledavanja šire slike situacije. Nije ni potrebno da djeca u ovom trenutku razumiju svaki korak i svaku promjenu, često sve ne razumijemo ni mi sami. Potrebno je da zajedno s djecom utvrdimo da su ovo posebne okolnosti – da prihvatimo svenaše emocije i stanja, da budemo podrška jedni drugima u suočavanju s ograničenjima i novim okolnostima te da zajedno istražujemo nove načine savladavanja svakodnevnih izazova.
Virtualna stvarnost nam je koristan saveznik, ali ona nikada neće i ne može biti izjednačena sa živim ljudskim kontkaktom. Koliko god nam u ovim trenutcima digitalizacija života pomaže, utoliko joj ne možemo davati jednak ili čak veći značaj od onog koju ima živa stvarnost i živa komunikacija. Digitalizacija u humanističkim znanostima nam je korisnoi olakšavajuće sredstvo rada koje se sada pokazalo neophodnim, ali ne i dostojan dugovječni zamjenik onoga što svakodnevno živimo, učimo i radimo, posebice s djecom. Već sada u ovom kratkom kriznom vremenu o tome smo svi naučili više no ikad. Ne trebamo ulaziti u Vaše domove i osobni prostorda bismo nastavili promišljati o potrebama djece, već Vam otvaramo širom naša vrata putem ove web stranice na kojoj su takođeri kontakti dostupnih djelatnika te svakodevnistručni savjeti i ideje za pedagoško osmišljavanje svakodnevnice. Cilj nam je nastaviti pratiti potrebe djece i Vas roditelja, jer djeci u ovom periodu i zadanim okolnostima, možda više nego ikada, trebaju kvalitetni poticaji i razumijevanje od strane ‘velikih’.
Do povratka u živi kolektiv i vrtićke prostore iskoristimo ovo vrijeme zauvažavanje individualnih potreba, interesa, osobnih stanja, za izgradnju mreže podrške ali i očuvanje privatnosti i intime te osnaživanje profesionalnog ali nadasve obiteljskog života, za očuvanje mira i osjećaja sigurnosti, za rad na strpljenju, za nove načine osobnog učenja izajedničkog učenja s djecom.
- IDEMO U KAZALIŠTE!
Link: https://www.youtube.com/watch?v=FwADEp4E2l4
Na ovom kanalu možete pogledati razne popularne dječje predstave te pomno pratiti najave eventualnih premijera! Djelatnici GKL su se doista potrudili da najmlađa dobna skupina u ovim okolnostima ne ostane bez omiljenih kulturnih sadržaja u kojima može čitava obitelj uživati.
U datom linku je predstava ‘Som na cilome svitu’ koja je tematski vrlo aktualna i poticajna za razgovor s djecom o tome što znači dom, kako izgleda samoća i jesmo li doista sami u svojoj potrazi i suočavanju s izazovima. Uz univerzalnu poruku, imamo i nama bliski kulturološki dio jer su radnja i govor dio našeg mediternaskog podneblja, što će nekima biti zanimljivo, a nekima osobno i blisko.
Zadatak: Djeca mogu promišljati kako bi izgledao njihov savršeni otok, tko bi tu sve tu boravio, koje boje prevladavaju na njemu, kako miriše – putujte i igrajte se s idejama, crtajte zamišljeni idealni otok i istražujte dječju maštu.
- PJESMICE I BROJALICE ZA NAJMLAĐE
Link: https://www.youtube.com/channel/UCAH8_gJ49UcWcvBpYjoT13Q
Pregršt najomiljenijih dječjih pjesmica i uglazbljenih recitacija uz privlačnu animaciju prilagođenu i djeci jaslične dobi. Djeca koja još nisu savladala govor voljet će ove izvedbe poznatih nam pjesmica uz ponavljanje zvuka, glasa, imitaciju pokreta…
Glazba potiče razvoj kreativnosti, mišljenja, pamćenja, percepcije, komunikacije.
Aktivnost: Možete ubaciti i vlastitu dramatizaciju i poigrati se, ali svakako nemojte zaboraviti na umirujući aspekt glazbe i pokreta.
- UČENJE KOD KUĆE
Link: https://www.youtube.com/watch?v=yNpVMpkwg6w
Roditeljska prezentacija raznovrsnih edukativnih aktivnosti koje potiču razvoj motoričkih, logičkih i životno-praktičnih sposobnosti te razvoj dječje pažnje. Savjeti roditelja za svrhovito provođenje vremena s djecom i svakodnevno učenje kod kuće. Korisno je za predškolsku dob i općenito djecu koja su zaineresirana za sova i količinske odnose, ali nudi i mnogo praktično-kreativnog rada koji je izuzetno važan i za razvoj fine motorike. Ne smijemo zanemariti i poticanje razvoja fine motorike u svakodnevnoj rutini (držanje vilice, rezanje).
Aktivnost: Navedeni kanal ujedno daje i ideje za materijale koje djeca vole koristiti i načine organiziranja istih, a neke možda i Vi sami možete izraditi.
- IDEMO U MUZEJ!
Još malo stvaralačkog impulsa i kulturnog uzdizanja prilagođenog djeci – navedeni link Vas vodi u Muzej suvremene umjetnosti koji je organizirao virtualnu šetnju kroz kuću svestranog umjetnika i arhitekta Vjenceslava Richtera, a svemu tome će vam pomoći likovi – Vito i Nada. Aktivnost: Na kraju svega djeca se mogu i sama u datom programu poigrati s umjetnosti. Program je predviđen za osnovnoškolce, no jednako se mogu zabaviti i naši predškolci – predložite im posjet ovom zanimljivom čovjeku. Iznenadite djecu prijedlogom, možete ih uvesti u priču razgovorom o tome jesu li ikada bili u nekom muzeju – kojemu – čega se sjećaju… Ako vaše dijete pokazuje naglašen interes za virtualno istraživanje ili likovnost, nemojte propustiti ovu mogućnost. Nakon svega, voljeli bismo da nam djeca likovno prenesu ono što ih je najviše dojmilo, a u povratku u vrtić odgojiteljica će upoznati i ostale s dječjim radovima, novim spoznajama – možda otvore i vlastiti muzej!
Također, molimo Vas da sačuvate dječje uratke, jer nam je želja da nakon povratka u naše vrtićke objekte organiziramo zajedničku izložbu. Radove možete fotografirati i poslati na našu e-mail adresu euprojekti.dvcm@gmail.com te ih možemo uz Vašu suglasnost objaviti na našoj web stranici.
Download

www.strukturnifondovi.hr | www.esf.hr