Savjeti o e-sigurnosti za roditelje
U današnjem svijetu ubrzano nam stižu promjene, koje se onda odražavaju i na način života, posebice u području informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT).
Vaša djeca drugačiji svijet i ne poznaju, oni su od rođenja okruženi pametnim telefonima, tabletima, video igrama, te suvereno i spretno koriste te uređaje. Neka istraživanja pokazuju da gotovo 40% djece od 3-4 godine i dvije trećine djece od 5-7 godina ide na internetsku mrežu. Osim zabavnih sadržaja, koje djeca uglavnom u ovoj dobi koriste, internet danas pruža priliku za umrežavanje, komunikaciju, razmjenu informacija, ali pruža i mogućnosti za edukaciju.
Cilj nam je u virtualnom okruženju pružiti osnovnu zaštitu djeci, te im osigurati sigurnost, kakvu za njih želimo i u stvarnom .
Kako biste u obiteljskom okruženju osigurali sigurne uvjete, predlažemo sljedeće:
- Koristite besplatnu tehnologiju filtriranja / sigurne načine rada. Većina internetskih usluga danas u postavkama nudi privatnost i sigurnost u načinu rada, važno je da ih uključite za svoje dijete.
- Tehnologija filtriranja može blokirati štetne web stranice, dobno ograničene igre, forume, chat sobe ili bilo što drugo što odaberete. Neke aplikacije mogu izraditi tjedne izvještaje o pregledavanju i bilježenju tipki na uređaju.
- Pratite internetsku povijest djeteta za svaki uređaj koji koristi. Možda razmislite o provjeri povijesti pretraživanja interneta na kraju dana kako biste bili sigurni da je sve pregledano zadovoljavajuće.
- Neka djeca uvijek budu u Vašoj blizini kada koriste IKT, kako biste ih mogli nadzirati, jer dječja mašta i radoznalost nema granica. Iako nam je konačni cilj postići odgovorno ponašanje, u dobi predškolskoj dobi je to još uvijek proces koji traje.
- Ako imate račun na društvenim mrežama, razmislite koje slike objavljujete s djecom. Ako postavite sliku Vašeg djeteta na profilnim slikama, svatko može lako preuzeti. Nikada ne objavljujte slike tuđe djece ako nemate njihovo izričito dopuštenje.
Internet je koristan, informativan i zabavan alat, ali upozorite svoju djecu i na negativnu stranu:
- Važno je da na samom početku istraživanja interneta Vaše dijete shvati kako korisnici interneta možda nisu oni za koje kažu da jesu. Razgovarajte o internetu i budite otvoreni o tome što se tamo može pronaći. Na mreži se 50-godišnja osoba može predstaviti kao dijete.
- Upozorite ih da su ‘prijatelji’ stečeni na mreži još uvijek nepoznati, te kako osobne podatke ne smiju dijeliti, uključujući njihovo ime, adresu, brojeve telefona i lozinke i slično.
- Na stranicama sa besplatnim često zaštita osobnih podataka nije osigurana.
- Vašim se fotografijama može vrlo lako pristupati, jer jednom kada podijelite sliku na internetu, tamo je zauvijek i može postati javno vlasništvo.
Načini na koje možete pomoći svojoj djeci da ostanu sigurna:
- Zajedno istražujte web lokacije i aplikacije.
- Donosite odluke na temelju onoga što mislite da je primjereno za djecu određene dobi.
- Djeca uče iskustveno, stoga razgovarajte s njima o tome koliko je važno da Vam odmah kažu ako ih netko ili nešto uznemiri na mreži. Bitno je da djeca znaju da mogu razgovarati s vama, bez upadanja u nevolju, ako vide nešto što ih brine na internetu. Osnažite ih i ohrabrite da Vam neprimjerene sadržaje prijave bez ustručavanja.
- Označavanje web stranica na alatnoj traci ili stvaranje popisa “omiljenih” jednostavan je način da pomognete svojoj djeci da pronađu sadržaj koji žele, a da ga ne traže na Internetu.
- Gdje god je moguće u procesu registracije neka ne koriste svoje osobno ime, već posebno osmišljeno za tu namjenu, poput nadimka.
- Iznesite svoja očekivanja i objasnite pravila za upotrebu računala, tableta ili pametnog telefona. To se može odnositi na vrijeme provedeno na mreži, web stranice koje se mogu posjetiti i očekivano ponašanje; važno je naglasiti da je ono što je ispravno i krivo izvan mreže, također je ispravno i pogrešno na mreži.
- Najbolji način je odrediti pravila od početka, tako da Vi i vaša djeca budete svjesni granica koje im postavljate.
Online igrice
Djeci je trenutno na raspolaganju mnogo različitih internetskih igara i iskustava igranja – preko računala, konzole, internetske igre ili aplikacije. Online igrice su možda prvi način na koji Vaše dijete susreće sa životom na mreži. Neke su igre pak namijenjene odrasloj ili starijoj publici i sadrže slike i jezik koji nisu pogodni za djecu. Stoga je važno da igre koje vaša djeca igraju odgovaraju oznakama za dob djeteta, kao što je to slučaj i sa filmovima, a koje su određene sadržajem igre.
Čitanje recenzija igara na mreži može biti zaista koristan način da se čuju iskustva drugih roditelja i povratne informacije o potencijalnim sigurnosnim pitanjima, poput postojanja oglasa u aplikaciji i jesu li prikazani oglasi prikladni za publiku kojoj je aplikacija namijenjena.
Ograničavanje vremena provedenog na mreži
Djeca mogu biti entuzijastični korisnici tehnologije, pa tako osiguravanje ravnoteže tako da uporaba tehnologije ne utječe negativno na druga važna područja njihova života i razvoja, može biti popriličan izazov.
Postoje neke strategije koje se mogu poslužiti nošenje sa ovim problemom, kao što je dogovaranje vremenskih ograničenja ili korištenje alata za ograničavanje vremena, određivanje tjednog vremena za zajedničko korištenje interneta zajedno ili uklanjanje prijenosnih uređaja iz dječje sobe.
Posebno je važno korištenje IKT sadržaja izbjegavati u kasnijim večernjim satima, kako bi se izbjegao umor i razdražljivost.
Informacije i podrška
- https://www.medijskapismenost.hr/digitalne-vjestine-kojima-trebamo-poducavati-djecu-od-vrtica/
- https://www.bug.hr/sigurnost/sigurnost-djece-na-internetu-vodic-za-snalazenje-i-djece-i-roditelja-12220
- https://www.roda.hr/media/attachments/udruga/projekti/razmisli_pa_klikni/FINAL-B1-RPK-pravila_sigurnosti.pdf
- https://petzanet.ucitelji.hr/1-2-razred/
- https://www.roda.hr/udruga/projekti/razmisli-pa-klikni/djeca-u-digitalnom-okruzenju-vodic-za-roditelje-predskolaraca.html