Osnovne informacije o Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava UP.02.2.2.08.0016

Fond: Europski socijalni fond
Program: Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.
Naziv poziva: Unaprjeđenje usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (UP.02.2.2.08)
Naziv projekta: Vrtić po mjeri suvremene obitelji 2
Oznaka projekta: UP.02.2.2.08.0016
Korisnik: Grad Split, Dječji vrtić Cvit Mediterana, OIB: 13766250458
Partner 1: Dječji vrtić Grigor Vitez, OIB: 99090311925
Partner 2: Grad Split, OIB: 78755598868
Ukupna vrijednost projekta: 13.971.799,92 HRK
Ukupni prihvatljivi troškovi: 13.971.799,92 HRK
Iznos sufinanciranja: 13.971.799,92 HRK (100%)
Mjesto provedbe: Split, Hrvatska
Razdoblje provedbe: 04.09.2018. – 04.01.2021. (28 mjeseci)
Posredničko tijelo 1: Ministarstvo za demografiju,obitelj, mlade i socijalnu politiku
Posredničko tijelo 2: Hrvatski zavod za zapošljavanje, Ured za financiranje i ugovaranje projekata EU

Sadržaj ove web stranice isključivo je odgovornost ustanove Grad Split, Dječji vrtić Cvit Mediterana

 

 

Svrha i opravdanost Projekta

Projekt doprinosi usklađivanju poslovnih i obiteljskih obveza i većoj zapošljivosti roditelja, posebice majki. Razvojem postojećih i posebnih, uvođenjem novih programa produljenog, smjenskog i popodnevnog rada, zapošljavanjem i edukacijom odgajatelja/ica i stručnog osoblja unapređuje se sustav predškolskog odgoja, integracija djece s poteškoćama, potiče rad s darovitom djecom, a sadržaj i trajanje predškolskih programa prilagođava se realnim potrebama. Kroz razvoj, povećanje dostupnosti i kvalitete socijalne usluge predškolskog odgoja stvaraju se uvjeti za demografsku obnovu, otvaraju mogućnosti zaposlenja odgajatelja/ica i stručnog osoblja, jačaju stručni kapaciteti te nabavlja osnovna i tematska oprema.

DV Cvit Mediterana uvodi 6 produženih i 1 smjenski program, 2 posebna programa čini priuštivim (glazbeni, tjelesni), a u tu svrhu zapošljava ukupno 18 odgajatelja/ica i stručnih suradnika i kuhara, dok će DV Grigor Vitez poboljšati i razviti 2 produljena i jedan poslijepodnevni 7-satni te 1 sportski program, 2 Montessori programa i 1 skupinu ranog učenja stranog jezika, te u tu svrhu zapošljava 17 odgajatelja/ica i stručnih suradnika, kuhara i spremačicu. Postojeće i novozaposleno osoblje educira se o ciljanim područjima i temama kroz 8 edukacija u DV Cvit Mediterana i 14 edukacija u DV Grigor Vitez te Projekt tako u potpunosti doprinosi svrsi Poziva i svim zadanim pokazateljima.

Cilj Projekta i pokazatelji

Postizanjem cilja ”Osiguravanje usluga za djecu rane i predškolske dobi koji doprinosi ravnoteži poslovnog i obiteljskog života obitelji s uzdržavanim članovima uključenim u programe ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja kroz unaprjeđenje kvalitete postojećih i uvođenjem novih usluga prema potrebama roditelja i djece prilagođenih programa predškolskog odgoja u dječjim vrtićima Grada Splita”, doprinosi ostvarivanju sljedećih unaprijed određenih pokazatelja: broj pružatelja socijalnih usluga koji provode projekte, broj stručnjaka koji sudjeluju u osposobljavanju, broj djece uključene u uslugu u produljenom boravku, broj djece uključene u uslugu poslijepodnevnog rada, broj djece uključene u uslugu smjenskog rada, broj odgojitelja i stručnih suradnika zaposlenih kroz Projekt.

Ciljne skupine

Dječji vrtići, djeca i roditelji kojima je potrebno produljeno, poslijepodnevno i smjensko radno vrijeme vrtića, unaprijeđeni i posebni programi, dostatni i ojačani stručni kapaciteti, kao i inkluzija i podrška za djecu s poteškoćama i darovitu djecu. Kvalitativne i kvantitativne potrebe roditelja identificirane su anketom u fazi pripreme Projekta.

Ciljna skupina su i postojeći i novi zaposlenici vrtićkih ustanova – odgojitelji/ice i stručni suradnici/ice koji će dobiti priliku za stručno usavršavanje i/ili zaposlenje u struci.

Projekt doprinoseći boljoj ravnoteži privatnog i poslovnog života, pomičući i potičući jednake mogućnosti pristupa predškolskom odgoju i obrazovanju za svu djecu, s naglaskom na onu s poteškoćama koja spadaju u ranjive skupine, uvođenjem priuštivih posebnih programa koje roditelji ne plaćaju dodatno, Projekt je u skladu s „Europskim stupom socijalnih prava“ (2. Jednake mogućnosti, 9. Ravnoteža privatnog i poslovnog života, 11. Briga o djeci i podrška djeci, 17. Inkluzija osoba s poteškoćama). Tzv. „Barcelonski ciljevi“ pod točkom 5. poglavlja Zaposlenje i socijalna politika ističe da je potrebno prilagoditi uslugu predškolskog odgoja tako da žene ne budu diskriminirane na tržištu rada i kako bi što bolje mogle uskladiti privatno i poslovno. Stavak 3. članka 23. „Konvencije o pravima djece“ ističe da se djetetu s teškoćama u razvoju mora osigurati djelotvoran pristup obrazovanju i rehabilitacijskim službama, dok „Strategija borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u RH (2014-2020)“ navodi djecu s teškoćama kao jednu od najrizičnijih skupina po pitanju siromaštva i socijalne isključenosti. Čineći predškolsko obrazovanje dostupnijim, kvalitetnijim i inkluzivnim, Projekt značajno doprinosi ostvarenju ciljeva navedenih dokumenata.

Projektni tim

Projektni partneri formirat će projektni tim sastavljen od voditeljice Projekta, ravnateljice Mirjane Bakotić, prof. koja posjeduje sve stručne kapacitete i profesionalne kvalifikacije po pitanju organiziranja i provedbe predškolskog odgoja sukladno DPS-u i koja je ujedno odgovorna osoba Prijavitelja, čime će se osigurati visoka razina operativnosti za vrijeme provedbe Projekta.

Administratori Projekta bit će zaposlenici računovodstava DV Cvit Mediterana i DV Grigor Vitez, novozaposleni na 50% radnog vremena na Projektu, dok će i prijavitelj i oba partnera zaposliti po jednog koordinatora koji će puno radno vrijeme raditi isključivo na provedbi projekta kako bi se osiguralo dobro upravljanje aktivnostima i izvještajima. Uz uži tim, koji broji 6 članova, prijavitelj i partneri formirat će širi tim koji će pružiti stručnu, pravnu i administrativnu podršku, pri čemu će Grad Split posebno doprinijeti po pitanju tehničke pomoći i provedbenog iskustva, te stručnim kapacitetima Službe za društvene djelatnosti, usmjerenih na razvoj i provedbu predškolskog odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci predškolske dob.

Rezultati i održivost

Projekt predviđa nekoliko mjera koje jamče institucionalnu i financijsku održivost projektnih rezultata nakon završetka Projekta.

(1) Grad Split će, kao osnivač dječjih vrtića, intenzivirati i unaprijediti suradnju s vrtićkim ustanovama, u konzultacijama s roditeljima i skrbnicima napraviti detaljnu analizu stanja i dosadašnjih trendova te kroz Projekt donijeti strateški dokument, odnosno Program razvoja usluge predškolskog odgoja za razdoblje 2020. – 2025. To će biti stručna i utemeljena podloga za godišnje Programe javnih potreba u predškolskom odgoju kako po pitanju ulaganja u fizičku infrastrukturu, tako i po pitanju ulaganja u stručno osoblje te kvalitetu i raznolikost vrtićkih programa. Cilj strateškog dokumenta jest donijeti institucionalni okvir i razraditi aktivnosti i financijske mjere kako bi predškolski odgoj na području Splita bio usklađen s potrebama suvremenih obitelji i kako bi se povećao broj djece obuhvaćene predškolski odgojem. Ova mjera ima komponentu i institucionalne i financijske održivosti.

(2) Institucionalna održivost Projektnih ciljeva i rezultata zajamčena je i činjenicom da će veliki broj postojećeg i novog stručnog i pomoćnog osoblja dječjih vrtića proći kroz niz tematskih i stručnih edukacija, a stečena znanja nastavit će primjenjivati u svakodnevnom radu s djecom (uključujući djecu s poteškoćama i darovitu djecu) te dijeliti s kolegicama i kolegama i nakon što Projekt završi.

(3) Sudjelovanje na edukacijama kroz Projekt ujedno će doprinijeti stjecanju osjećaja vlasništva nad Projektom i njegovim rezultatima, te motivirati zaposlenike da iniciraju nove projekte sličnog tipa i da sudjeluju u njihovim budućim provedbama iako od dodatnog angažmana nemaju pozitivno potkrijepljene u smislu financija, što je često jedan od glavnih razloga zbog kojih postojeći zaposlenici institucija ne žele sudjelovati na provedbi europskih projekata. Grad Split će nastaviti pružati operativnu i tehničku pomoć vrtićkim ustanovama pri identifikaciji novih ciljanih poziva za bespovratna sredstva, pri izradi prijave i provedbama. Očekujemo barem jedan follow up projekt kroz dvije godine od završetka ovog Projekta.

(4) Projektni partneri nastavit će koristiti i financirati održavanje osnovne i didaktičke opreme nabavljene kroz Projekt. Financiranje će se vršiti kroz centralizirana i decentralizirana proračunska sredstva za predškolski odgoj.

(5) Posebni programi razvijeni i verificirani kroz Projekt nastavit će se provoditi i nakon što Projekt završi sukladno potrebama roditelja i djece. Programi i osoblje koje ih bude provodilo redovito će se usavršavati, a programi evaluirati, ažurirati i unaprjeđivati kao dio redovitih aktivnosti dječjih vrtića.

(6) Grad Split nastavit će javno podupirati i proračunski financirati rad s darovitom djecom i integraciju djece s poteškoćama u redovite i posebne programe, kao i programe produženog, smjenskog i popodnevnog rada, a sve kako bi se osigurale jednake mogućnosti za svako dijete, te dostupnost i prilagođenost javne usluge krajnjim korisnicima.

(7) Grad Split će nastaviti financirati Razvojni centar za rad s darovitom djecom koji se uspostavlja u DV Centar Mediterana, odnosno osigurat će proračunska sredstva za plaće stručnog osoblja koje se zapošljava Projektom.

Mogućnost multiplikacije rezultata Projekta i njegovih aktivnosti moguća je i poželjna na relevantnim područjima na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini s obzirom na to da usluga predškolskog odgoja predstavlja jednu od temeljnih usluga u zajednici koja se provodi u velikom broju JLS-ova, koja međutim ni na jednoj od navedene tri razine nije u dovoljnoj mjeri odgovorila na trendove suvremenog tržišta rada niti na potrebe suvremenih obitelji kojima treba određena doza fleksibilnosti koju sustav trenutačno nedovoljno pruža. Grad Split je drugi najveći Grad u RH i u odnosu na druge JLS-ove ima dugotrajnu i razvijenu uslugu predškolskog odgoja s kvalitetnim stručnim kadrom, metodologija i rezultati razvijeni Projektom mogu se primijeniti na manjim sredinama i na nacionalnoj razini poslužiti kao primjer dobre prakse u svrhu zagovaranja, razvoja i promidžbe novih javnih politika u predškolskom odgoju i obrazovanju, čemu će doprinijeti i medijska kampanja financirana
Projektom.

Promotivni film ‘Vrtić po mjeri suvremene obitelji 2’

Izradu video materijala ‘Vrtić po mjeri suvremene obitelji 2’, UP.02.2.2.08.0016 sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Zahvaljujemo djeci, roditeljima, zaposlenicima i vanjskim suradnicima koji su doprinijeli da se film realizira unatoč različitim nepredviđenim situacijama uzrokovanih SARS-CoV-2 virusom.